۸ راهکار برای اطمینان از ساختن رابطه عاشقانه 

چکیده: روز ولنتاین نباید تنها روزی باشد که شما آن را برای عشق خود جشن می گیرید. هر چند رابطه عاشقانه را نمی توان نادیده گرفت. زیرا این روابط برای ریشه دار شدن و رشد نیاز به تلاش آگاهانه ای دارد. شما می توانید با برنامه ریزی شامی عاشقانه همراه با شمع، ویولون و شور و شوق زیبا را برای خود مهیا کنید. حال ممکن است شما نیز چنین نیازی را تشخیص داده باشید اما نمی دانید که چگونه یا از کجا شروع باید کرد. ما در اینجا برخی از راهنمایی های خود در مورد چگونگی رشد و حفظ یک رابطه عاشقانه با کسی که دوستش دارید را بیان می کنیم.

۱- ارتباط حضوری

رابطه عاشقانه

بهترین را برای ارتباط با کسی که دوستش دارید، ارتباط حضوری است – با تأکید بسیار به ارتباط حضوری – مشاورین سلامت خانواده می گویند: “ارتباط حضوری به معنی درگیر شدن آنچه که با یکدیگر به اشتراک می گذارید که شامل افکار، احساسات و اعمال شما می شود.” به عنوان مثال خاموش کردن تلویزیون زمانی که هر دویتان مشغول صرف شام هستید، یا خاموش کردن تبلت یا گوشی هوشمند خود زمانی که شب را با یکدیگر می گذرانید. بسیار واضح است که روابط مان به سرعت پژمرده شود وقتی که با یکدیگر هستیم اما در واقع حضور نداریم.

۲- انرژی مثبت 

رابطه عاشقانه

در حالی که ما ممکن است با وجود ویژگی های مثبت و کیفی روابطمان، تمرکز ذهنی خود را بدلیل وجود تنش های روزمره و نگرانی های خود بر روی نکات منفی شریک عشقی مان بیشتر کنیم که در نهایت باعث از دست رفتن عشقمان شود؛ سعی کنید تا ببینید که برای هر یک احساس منفی میان شما دو نفر، ۵ احساس مثبت وجود دارد. این نسبت پنج به یک، بر اساس تحقیقات صورت گرفته در میان زوج های با ثبات بوده است. بنابراین به جای تمرکز بر آنچه که آرزو داشتید شریک زندگی تان باشد “بدانید و احساس کنید آنچه را که شما عاشقش هستید در وجود فرد مقابلتان هست.”

۳- رشد احترام در رابطه

رابطه عاشقانه

ارج نهادن و احترام گذاشتن به افراد که با یکدیگر تفاوت دارند به همان میزان که با هم شباهت دارند اهمیت دارد. “همه ما می خواهیم برای آنچه که هستیم و به همان دلیل منحصر به فرد نیز هستیم مورد احترام واقع شویم.”

۴- کنجکاو باشید 

رابطه عاشقانه

مردم می خواهند احساس کنند که آنچه برایشان اهمیت دارد مورد توجه و علاقه دیگران نیز هست. در واقع ایجاد نوعی کنجکاوی و علاقه در شریک زندگیشان وجود دارد. فرض کنید شما نسبت به پاسخ ها، انگیزه ها، افکار و تجربیات شریک زندگی تان اطلاعی ندارید. وجود چنین استنتاجی شما را قطعا از شریک زندگیتان دور خواهد کرد و در نتیجه باعث کاهش صمیمیت میانتان خواهد شد. “مطمئن شوید که به طور منظم، زمان برای صحبت کردن میانتان وجود دارد، سوال بپرسید و افکار و احساسات تان را به اشتراک بگذارید و از تجارب روزمره یکدیگر صحبت کنید” زیرا “کنجکاوی و کشف مداوم در رابطه حیاتی و جالب است.”

۵- به درستی و صحیح شنیدن 

رابطه عاشقانه

مهم نیست در برخی موضوعات اختلاف نظر دارید، عمیقا برای حل اختلافات میان افکار و احساسات یکدیگر تلاش کنید – در هنگام صحبت کردن با شریک زندگی خود، مهم این است که واقعا گوش کنید -، “گوش دادن به معنی توجه تنها نیست، بلکه صحبت کردن درباره آنچه شریک زندگیتان می گوید است بدون هیچگونه تفسیر، بدون هیچگونه گمانه زنی و بدون هیچگونه حالت تدافعی گرفتن.” توصیه میشود به طور مثال، هنگامی که شریک زندگیتان صحبت می کند، چنانچه متوجه نشدید، از او سوال بپرسید تا همسرتان بداند که شما موضوع را فهمیدید و حمایت و تأییدتان را به صورت فیزیکی و شفاهی نشان دهید.

۶- وادار به تأیید نکنید 

رابطه عاشقانه

هنگامی که اختلافی میان شما و همسرتان رخ می دهد، به این موضوع توجه کنید که چه چیزی واقعا درست است. “به وجود آوردن حس حق به جانب باعث ایجاد موانعی در رابطه یتان می گردد.” بیشتر اوقات مهم نیست چه کسی درست می گوید، مهم این است که در ارتباط، گوش دادن و بحث سازنده ترین نتیجه حاصل شود.”

۷- از کنار هم بودن لذت ببرید 

رابطه عاشقانه

خندیدن و لذت بردن با یکدیگر برای نگهداشتن رابطه حیاتی است. حس شوخ طبعی یکی از چهار متغییر شناسایی شده در تحقیقات صورت پذیرفته شده در میان ۱۰۰ زوج که بیش از ۴۵ سال از ازدواجشان میگذرد، بوده است که این تحقیقات در مجله بین المللی پیری و توسعه انسانی منتشر شده است. راه های بسیاری برای سرگرم کردن و خنداندن یکدیگر وجود دارد و انجام آن را به صورت منظم برای حمایت از عشق و ثبات در هر رابطه ضروری است، مطمئن شوید که ایجاد فضا و زمانی برای سرگرم کردن یکدیگر جز اولویت های اصلی رابطه یتان است.

۸- برنامه ریزی برای یک هدف مشترک

رابطه عاشقانه

اهداف و منافع خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارید. قدرت در میان زوجین و وجود روابط سالم زمانی بوجود می آید که اهداف و آرمان مشترکی در میان طرفین رابطه وجود داشته باشد؛ که شامل انتخاب فضایی برای گذراندن زمان با یکدیگر باشد، یا شرکت در فعالیت های مذهبی و یا معنوی، یا تلاش برای بهبود جامعه و … که تمام اینها باعث بوجود آمدن ارزش در رابطه یتان می شود. نیز انجام چنین فعالیت هایی با یکدیگر (همسو نمودن اهداف) باعث عمیق تر شدن رابطه دوستی در میان زوجین گشته و انگیزه کافی برای افراد به عنوان زن و شوهر را فراهم می کند.

شما چی فکر میکنید؟  

رابطه عاشقانه

روش شما برای ساختن یک رابطه ی عاشقانه چیست؟ آیا شما و شریک زندگیتان ایده های بالا را با یکدیگر تمرین می کنید؟ آیا شما برنامه ریزی و تلاشی برای انجام آنها در سر دارید؟ چه راه های دیگری شما و عشقتان برای حفظ و توسعه رابطه عاشقانه ی حود انجام می دهید؟ افکارتان را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: livestrong

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.